Op-art známý také jako optické umění , je styl vizuálního umění , které využívá optických iluzí. Začal se rozvíjet koncem 50. a počátkem 60. let 20. století. Poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky,  používají autoři při tvorbě op-artových děl . Snaží se pomocí většinou černobílých geometrických obrazců, rastrů a vzájemně se překrývajících lineárních a plošných útvarů dosáhnou optické iluze pohybu, nestability.

Nepřehlédněte: Pop art – seriál stylů

Jedním z hlavních představitelů op-artu je maďarský výtvarník Victor Vasarely.

archive-074 tumblr_lkt2nohDPp1qc518ko1_1280

Op art si i přes nezájem kritiků získal oblibu u široké veřejnosti, jeho principy byly používány v reklamách, módě, na obalech gramofonových desek, ve šperkařství i interiérovém designu. Op art se následně stal jedním z ikonografických směrů barevných šedesátých a sedmdesátých let a zažívá svoji starou slávu i v nových designech švédské nábytkářské firmy IKEA.
Možná prvním op artovým obrazem byl obraz Victora Vasarelyho - Zebry, který namaloval v roce 1938 a ve kterém použil pouze černé a bílé křivky, které byly spojeny v inovativní kompozici.

Žádné z umění minulosti nepočítalo tolik s nedokonalostmi lidského oka jako op art, který útočil na zornici, dráždil a rozbolestňoval ji. Oko tak podléhalo optické iluzi, s plátnem se točilo a vlnilo přímo do nitra obrazu. Často jen jednoduché černobílé lineárně uspořádané geometrické útvary nahrazovaly dynamické pohyby štětcem a vytvářely tak dojem vibrace, pohybu a prostoru. Statický obraz se pak svou jednoduchostí stával v lidském oku magickou smyslovou hrou, která byla hlavním principem op artu.

 

Dál by vás mohlo zajímat:

Skandinávský styl

Retro styl

Industriální styl

 

Zdroj: artmuseum.czpinterest.com

Komentáře