Retro styl vznikal poměrně dlouhou dobu a také se různě měnil. Proto se nejčastěji setkáte i s označením léta, ze kterého daný design pochází. V tomto dílu si představíme blíže 50. a 60.léta.

50.léta

Znaky:

  • kulaté, zaoblené
  • oblé miskovité a tulipánovité tvary
  • nápadité barvy, zejména ostře červená
  • subtilní podnože

Padesátá léta lze vnímat jako čas dramatického zvratu, který přinesl explozi barev a odstartoval éru funkční moderny. Do bytů pronikal jakoby z přírody. Typické jsou kulaté, zaoblené tvary, přesně takové, které se vyskytují v živém světě. Určitě jste nezapomněli na stoly ledvinovitého tvaru, miskovité židle, tulipánovité poháry, lampy ve tvaru kornoutu a štíhlé vázy. Léta ovlivněná světovou výstavou EXPO v Bruselu přinesla do nábytkové tvorby svěží vítr. Nábytek se razantně změnil, stal se vzdušným a odlehčeným. Křesla dostávají subtilní kovové podnoží, případně i jedinou centrální nohu, a tvarování sedáku evokuje biomorfní tvary, nejčastěji skořepinu. Úspěchy na poli vědy a techniky se tak promítly i do interiérů. Nepřehlédnutelnou barvou se stala Diorová červeň, která je barevnou ikonou dodnes.

 

Nepřehlédněte: Seriál stylů - skandinávie

 

33d1eab2275d0a20b84302c1b0745fea 605cd57ed793e1b2cbc4051c17539cd5

Retro je stále kolem nás i přesto, že ho ve většině případů považujete za modernu. Forma je rozmanitá, od plastových prvků po dekorace ovlivněné pop artem. Charakteristickými znaky jsou syté barvy, výrazné kontrastní vzory zdánlivě neslučitelné – geometrické i abstraktní či florální motivy, oblé tvary nábytku, výrazné doplňky někdy téměř až kýčovité.

 

A především plasty, a to nejen u nábytku, doplňků a nádobí, ale i u textilií, především syntetických kožešin.

 

Nepřehlédněte: Seriál stylů-provence

 

60.léta

Znaky:

  • kosmická éra s futuristickými tvary
  • výrazné pastelové barvy i vzory, pruhy a květiny
  • umělé materiály

Bruselský styl, jeho barevnost, chuť experimentovat i elegance signalizovaly uvolňující se poměry, které vyústily v legendární 60. léta. Nesla se ve znamení osvobození od konvencí a stala se fenoménem, zažitým slovním pojmem, který evokuje pocit opojné dynamiky a obraz světa v proměnách tradičních forem. Ovšem mnohé stylové trendy a formy předmětů, které tvořily pozdější dobový kolorit spojovaný s 60. léty, mají své počátky už v polovině let padesátých.

V bytech se stává populární otevřená dispozice a mezipatra jsou velký přírůstek do prostoru.
Klasický sedací nábytek nahrazují polštáře pohozené na huňatém koberci či netradiční plastové a nafukovací solitéry. Různé verze a napodobeniny látkového křesla Sacco s výplní z polystyrenových kuliček se objevují
v interiérech dodnes. Podobný ohlas přetrvávající až do současnosti mělo nafukovací křeslo Blow.

fd3a42638374a013c9eec48e7af122ac

Šedesátá léta zdobily výrazné pastelové barvy i vzory, proužky nebo květinové motivy, geometrické vzory, psychedelické obrazce i asymetričnost. Léta přinesla pop-art  i op-art. Odrážela kosmickou éru – futuristické tvary i vzory. Barvy zde připomínali vzhled jako sci-fi film Barbarella od Jane Fonda. Bílá, červená, růžová, modrá, oranžová, fialová a hlavně stříbrná. Svojí oblibu zde také našli tapety s velkými oblými tvary. Velkým hitem se stala lávová lampa.

6703fd5364156931c33f141558fc8b2a

Ikonou 60.let se stalo křeslo ve tvaru vajíčka Ball Chair od Fina Eero Aarnia,
které je často vidět v bondovkách a jiných filmech své doby.

363dfe814b4ab0285d6ab3f21b5d4e9f

I do dnešních interiérů se přenesla elegantně tvarovaná plastová židle z polypropylenu od Vernera Pantona, zvaná pantonka.

Dále by vás mohlo zajímat: 

Jak se staví sen - Postel s nebesy

Seriál stylů - skandinávie

Seriál stylů-provence

Retro 70. a 80.let. (připravujeme)

 

Máte doma nebo jste měli nějaký z retro kousků nábytku? Podělte se s námi o fotografii.

Komentáře