Skandinávský styl je inspirován rokokem a neoklasicismem, je takovou směsí venkovského stylu a až aristokratických kousků.
Je ovlivněn i způsobem života v severských zemích. Je velmi elegantní, nadčasový a harmonický. Pokud se i vám líbí a chcete severskou atmosféru přenést do svých domovů, máme pro vás tipy, jak na to.

Nepřehlédněte: Seriál stylů – Provence

 

Základem severského stylu je nestárnoucí barevná kombinace odstínů šedé, bílé, krémové a černé. Pastelové světlé barvy by měly výrazně převažovat a černá působit jen jako decentní doplněk.
Seveřané si pomocí velmi světlých interiérů kompenzují nedostatek slunečního svitu, který je markantní zejména v zimě, a bojují tak i proti depresím.
Klade důraz na použití přírodního dřeva, přírodních materiálů. Vyvarujte se mohutnému, masivnímu a složitě zdobenému, nábytek je jednoduše vkusný a pohodlný. Severský styl přeje jednoduchosti a jemným, čistým liniím.  Stačí se zbavit přebytečného nábytku. Uvidíte, jak váš byt prokoukne!

Zajímavost: Během dvacátých a třicátých let se ve Švédsku zformovala sdružení řemeslníků a umělců, kteří se stali průkopníky nového švédského moderního stylu. Zajímala je jednoduchost a prostota ve spojení s elegancí, minimalismem a využíváním čistě přírodních materiálů, které k tradici švédského designu rozhodně patří.

 

dum-ve-skandinavskem-stylu01

Nábytek musí být funkční a skladný – i to je jeden ze znaků skandinávského stylu

 

Interiér nemá být přeplněný, ale útulnýDoplňky pak obvykle bývají v jednotné, velmi syté, ale zároveň přirozené barvě. V jasně červené, modré, sytě zelené. Oblíbená je i kombinace bílé s modrou, nebo bílé s červenou, případně výrazné abstraktní vzory na jednobarevném pozadí. Textilie dodávají domovu kouzlo pohodlí. Huňaté deky, hebké polštáře i jemné plédy – barvy jako světle růžová a šedá, taburety nebo kožešinové předložky.
A nezapomeňte na detail s pleteným vzorem! Nezapomínejte ani na tradice, jako je fotka ve starém rámečku na odkládacím stolku z antiku. Nezbavujte se ani nádobí po babičce. Květinový jídelní servis bude vypadat stále dobře i s trochou té patiny. Nejen na starém, ale i moderním nábytku.
Je to design, který nestárne.

 

Líbí se vám skandinávský styl nebo preferujete jiný? Podělte se s námi v komentářích pod článkem!

 

Dále by vás mohlo zajímat:

Je Ikea dobrá volba?

Provence styl

Industriální styl

 

Komentáře