Několik otázek na téma Horské chaty
Odpovídá Ing. arch. Tomáš Podrázský vedoucí projektu
Je složitější projekt rekonstrukce nebo stavba na zelené louce?
Jak projekt tak stavba jednoznačně složitější v případě rekonstrukce. Projekční práce vyžadují nesrovnatelně větší průzkum a sondáž a co se týče stavby tak tam se připravte, že během realizace se můžou ukázat takové nové skutečnosti, že předpokládaná rekonstrukce se změní na novostavbu a z původního rozpočtu se vyklube rozpočet třeba i dvojnásobný. Rekonstrukce může být velké riziko, ale jsou stavby, které za to stojí.
Jaké úřady se vyjadřují k návrhu stavby v CHKO na horách?
Oproti tradičním orgánům státní správy je to právě správa CHKO. Chráněné oblasti jsou členěny na zóny odstupňované dle úrovně ochrany přírody a krajiny, a to nejen přírodních prvků ale i staveb a veřejného prostoru ve vesnicích i mimo ně. Důležité je si uvědomit, že úředník tu není proto, aby zakázal vše, s čím přijdete a znepříjemňoval jakoukoliv výstavbu v CHKO, ale jeho úkol je chránit atmosféru těchto míst, aby se zachovala i pro další generace. Systém této ochrany je v naší zemi na vysoké úrovni, protože u nás jsou lidé schopni realizovat takové stavební záměry, které by byly na horách v Rakousku nebo Švýcarsku naprosto nemyslitelné. Je to o kompromisu, respektu a toleranci. Takže pokud chcete ukázat ostatním, jak velké máte vy nebo váš architekt ego, tak si nekupujte pozemek nebo stavbu v CHKO nebo v památkové zóně.
Počítali jste s velkým množstvím sněhu?
Ano, v garáži je prostor pro velkou sněhovou frézu.
Jaké materiály jsou nejvhodnější použít v horském podnebí?
Stačí se podívat na původní dochované horské stavby. Z kamene je to čedič, žula, břidlice. Dřevo nejlépe odolávající vlhku a změnám teplot je rozhodně dub. Důležitější než materiály je ale užití po staletí ověřené stavební principy a detaily, takže třeba šikmé střechy a vikýře nejsou v horském prostředí žádným přežitkem. Pokud je nutné postavit v horách plochou střechu, doporučuji vybrat tu nejdražší stavební firmu a objednat si ten nejlepší stavební dozor nebo klidně dva.
Doporučili byste nějaký konkrétní styl pro zařízení interiéru na český venkov?
Český venkov je široký pojem. Každá oblast má svá specifika. Navíc každý člověk má jiný vkus. Co se týče doporučení tak mám snad jen dvě zásadní: 1) Vyvarovat se laciných napodobenin. Poslední dobou se rozjel byznys se stylovým nábytkem a dekoracemi, které ale do české chalupy nepatří. Navíc si představte, jaké emoce s sebou do vašeho domova přinese nábytek vyrobený v rámci nikdy nekončících směn v čínské továrně nebo v Indii. 2) Méně je někdy více. Původní staré hodiny nebo historické nástroje mohou zůtulnit interiér a přinést autentickou atmosféru, ale takových předmětů stačí pár. Nedělejte ze svého domu či chalupy vetešnictví.
Jaký je finanční rozdíl mezi takovým krovem a obyčejnou tesařinou?
Jde o pracnost a nápad. Materiál stojí stejně. Zde je ho nepatrně víc, než na obyčejný sloupek, ale zároveň je to socha. Artefakt. Strážce vstupu. Realizovat takový tesařský prvek je skutečně pracnější, ale existují firmy jako je Ars Tignaria, pracující tradičními postupy ne proto, aby byli dražší, ale aby výsledek měl duši. Počítejte tak o 15% navíc. Krásné věci a dobré nápady jsou ochotni realizovat za náklady jako referenci. Už se nám to jednou stalo.
Kde se dají sehnat dekorativní stylové dlaždice, jako jsou v této koupelně?
Jedná se o ručně malované glazované obklady od firmy Ceramica Bardelli. Dováží je např. Direx Company. Cena je vyšší, ale viditelné tahy štětce za to stojí a díky zakázkové výrobě je možné si vybrat různé barevné kombinace přesně dle konkrétních požadavků na barevnost interiéru.
Text autora naleznete na našem webu Free architects.com