Rozhodli jsme se pro vás vytvořit krátký seriál, který by vám jednoduchým způsobem popsal základní zásady pro výběr dobrého developerského bytu.

Koupě bytu je velká investice. Bez zkušeností můžete udělat špatné rozhodnutí, zaplatit zbytečně mnoho nebo byt, který vám nakonec nebude vyhovovat.

Proto jsme vybrali několik nejčastějších omylů našich klientů při výběru bytu:

1) Pozor na světové strany!

Většina lidí preferuje Jihozápad. Představa světlého prosluněného bytu tak, jak ho známe z televizních reklam, se snadno změní v přehřáté skleněné peklo. Ideální orientace hlavního obytného prostoru je Jihovýchod. Kuchyně má dopolední slunce, obývák je prosluněný a přitom je chráněný před smrtícím západním sluncem. Západ je vhodný pro místnosti s aktivní činností, jako jsou herny, pracovny nebo dětské pokoje. Dítě si užije chvilku slunce i po návratu ze školy, nesmíme ale zapomenout na kvalitní zastínění oken pro práci na počítači středoškoláků a vysokoškoláků. Nejlépe se vyspíte v ložnici na severovýchod.

2) Správný tvar poznáte na první pohled

Garsoniéra je nejlépe řešitelná na půdoryse čtverce, 2kk na širším obdélníku, 3kk potřebuje dlouhý obdélník s delší stranou k fasádě a 4kk,5kk je nejlepší na nároží.

schemata bytu

3)      Neplaťte za chodby!

Chodby mají tvořit u bytu do 80m2 max. 7% plochy.

 dispozice02_uu

4)      Snadná orientace

Ze vstupní haly byste měli přirozeně vykročit směrem k hlavnímu obytnému prostoru. Nejlépe širokými třeba prosklenými dveřmi, které zároveň pouští přirozené světlo do centra dispozice. Nejhorší je úzká tmavá chodba s několika stejnými dveřmi. Určitě první otevřete ty na toaletu.

5)      Zónovaný obývák

Nejhůře se zařizuje čtverec nebo příliš široký a krátký obdélník. Většinou vznikne dojem „kuchyně v obýváku“ nebo „obýváku v kuchyni“. Multifunkční prostor propojující kuchyň s jídelnou a obývacím prostorem je určitě pro rodinný život nejvhodnější, ale každá funkce by měla mít jasně vymezenou zónu. Pomůže přirozená členitost půdorysu (kuchyň trochu za rohem), snížený podhled nad kuchyní, barevné řešení, jiná atmosféra.

6)      Ověřte si zaříditelnost ještě před koupí

Celoprosklený čtvercový obývák může vypadat krásně, ale je kam dát televizi? Vejde se tam stůl pro celou rodinu a může být celá stěna v ložnici využitelná jako šatní skříň nebo jsou dveře hned u zdi? Alespoň s touto fází by vám měl pomoci architekt! Pokud dům ještě nestojí, můžou drobné úpravy dispozice výrazně zvýšit užitnou hodnotu bytu.

benesov color copy

7)      Nepodceňte ergonomii

Hlavně u kuchyňské linky! Ať se snadno uklízí a moc se nenaběháte. Ať už má linka jakýkoli tvar, směr zpracování potravin se uskutečňuje od lednice, přes dřez s košem k varné desce a ploše k servírování. Nepříjemné je vařit zády do prostoru. Možnost komunikace s okolím je vždy zábavnější.

8)      Postele bývají delší

Nároky na prostor pro spaní se zvyšují a populace je stále větší. Postel s čalouněnou pelestí nebo pohodlnou matrací může dosáhnout rozměru 2,2x 2,4m. Nejkratší rozměr ložnice by měl být minimálně 2,8m.

9)      Interiér nemá vliv na prodejní cenu

Vybavení interiéru vás může přijít na 15tis./m2 a to ve kvalitativním standardu běžných obchodních řetězců. Pokud si potrpíte na designovky, počítejte min. s 20tisíci. Ty si ale po vystěhování zase odneste, protože pokud jste koupili nezařízený byt za 5mil, prodáte ho možná ještě za míň bez ohledu na obývákovou stěnu ze skleněné mozaiky. O ceně bytu rozhoduje lokalita a plošný standard. Zařízení interiéru není investicí do nemovitosti, ale čistě do kvality vašeho života.

Nejste si jisti správným výběrem? Pomůžeme vám.

Může nabídnout:

  • konzultaci
  • studii zařiditelnosti
  • technické podklad vašich změn pro developera
  • design interiéru

Nestačí-li vám byt, podívejte se na článek o bungalovech, které jsou dnes tak v oblibě.

Pokud chcete řešení bydlení na míru, neváhejte nás oslovit.

LOFT 02 copy

Komentáře