Bungalov vede! Jednoduchá hmota, žádné schody, bezbariérové řešení. Archetypální touha po kontaktu se zemí, úsporná dispozice, australská inspirace nebo nejvyšší japonská forma architektury. To všechno vede mnoho dnešních mladých rodin ke stavbě domu ve formě přízemního bungalovu.
Dispozice (půdorys Sydney)
Dispoziční řešení má svá úskalí. Představa o jednoduchém prosluněném domečku může skončit temným labyrintem s potřebou GPS při hledání toalety. Doporučuji základní rozvahu založenou na obytném prostoru v centru domu s výstupem na krytou terasu. Úsek hostinských pokojů, pracoven a dětských pokojů orientovaných na západ. Východní křídlo by mělo v plném rozsahu pokrýt potřeby soukromí rodičů (šatna, velká koupelna nebo wellness)
Hluboká dispozice a světlo (interiér Sydney se střešními okny)
Pokud se rozhodnete pro kompaktní půdorys, může vzniknout temná plocha v centru dispozice kvůli velké šířce domu. Tu je dobré dosvětlit střešími okny nebo světlíkem.
Orientace ke světovým stranám, konstrukce, zastřešení (interiér Miami s pohledem do krovu)
Většinou se k jihu orientuje hlavní obytná místnost a tedy delší část fasády. Pokud rovnoběžně s ní umístíte do středu dispozice kvůli podpoře střechy hlavní nosnou zeď, odříznete celou polovinu domu od slunce. Většinou vznikne chodba mezi obývákem a zbytkem domu a provoz přestane fungovat. Pro řešení střechy tedy použijte nosníky přes celou šířku traktu a nechte si možnost úplně volné dispozice.
Okna
Bungalovy mívají přetažené střechy. Nejen proto, že jim to sluší, ale kryjí prostory před vstupem a venkovní sezení, chrání pokoje proti přehřívání. Aby interiér nebyl tmavý, mějte okna od podlahy až po strop nejlépe bez nadpraží. Překlady nad oknem skryjte do hmoty střechy. Fasáda je pak členěná na pruhy skla a stěn. To dům opticky vertikalizuje, což přízemní bungalov určitě potřebuje. Bungalov také může působit „tlustě“. Hmotu mu uberou okna přes roh.
Hmota a kubatura (viz galerie)
Nechte vyznít jednotlivé části domu. Zatímco ložnice mají působit útulně a komorně, obytný prostor si zaslouží více vzduchu a vznešenosti. Je možné zachovat průhled do konstrukce krovu nebo dokonce část střechy nad hlavní obytným prostorem může být výš než střechy zbytku domu. Pomůže to vnější architektuře domu, která může vypadat fádně. Přidá to na zajímavosti i interiéru, který může být třeba doplněn o galerii.
Invalid Displayed Gallery
Hříbeček
Sklon střechy se snažte mít co nejmenší, jak jen vám to regulativy území nebo technické podmínky dovolí. Pomohou také přetažené římsy. Pokud tento estetický problém nebudete řešit, bude váš bungalov vypadat jako hříbeček, který tak často vídáme na katalogových domcích.
Energie
Nízkoenergetické požadavky může splnit i bungalov, přestože principielně není pro pasivní bydlení úplně vhodný. Má velkou plochu obvodových konstrukcí v kontaktu s exteriérem v poměru k užitné ploše, velkou styčnou plochu se zemí atd. Pokud se rozhodnete pro pasivní dům, bude to mít i zásadní vliv na architekturu a úspornou dispozici. Bude to jednoduchý obdélník patrně částečně zakopaný s jednou prosklenou stěnou orientovanou na jih. Určitě to může být skvělá architektura. Pro mnohé ale bude těžko přijatelná a těžko prosaditelná ve venkovském prostředí. Romantika narazí na techniku, tak je dobré předem zvážit míru omezení vašich představ o bydlení.
Soukromí (exteriér Sydney s bazénem)
Bungalov se může půdorysně uzavírat do mírného „U“ nebo „L“ tvaru, což kryje terasu i obývák v centru dispozice před pohledy z okolí. To je velká výhoda rozvolněné hmoty, pro kterou je princip bungalovu ideální. Pocit útulného vnitřního prostoru terasy, průhledy do zajímavých zákoutí, vnitřní svět, který nahrazuje chybějící výhled.
Kdyby pro vás snad byl bungalov příliš, podívejte se Jak poznáte dobrý byt.