NEXT_logo_stredni-600x148

Vybíráte vstupní dveře do bytu či domu? Ukážeme Vám na co byste se měli zaměřit při jejich výběru.

Chcete se ve svém novém bytě cítit bezpečně, ale pokud jde o technické záležitosti, vůbec nemáte páru, jak bezpečnostní dveře vybrat? Něco jste prostudovali na internetu, takže zhruba víte, jaké máte možnosti, ale stejně Vám pojmy jako kalená ochrana zámku, celoplošné pancéřování, či mnohabodová vložka víří hlavou a nejste schopni si pod nimi představit nic konkrétního? Váháte, jestli radši zabezpečit vnitřní dveře, nebo ty vchodové? Nezoufejte! Profesionálové z NEXTu Vám rádi poradí. Vybrali jsme pro Vás šest otázek, na které se nejčastěji ptáte.

1) JAKOU BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDU ZVOLIT?

Evropské normy definují 6 bezpečnostních tříd dveří. Vstupní bezpečnostní dveře do bytu musí splnit atest 3. (NEXT SD 101) nebo lépe 4. bezpečnostní třídy (NEXT SD 111). Protože bytové dveře, zejména v paneláku, jsou často jediným reálným vstupem, je 4. bezpečnostní třída maximem, co můžete pro své bezpečí udělat. První a druhá třída poskytuje jen minimální ochranu a takové dveře lze obvykle překonat pouhým šroubovákem během krátké doby. Naopak dveře 5. a 6. bezpečnostní třídy se běžně nepoužívají a mají jen speciální armádní či policejní použití v objektech zvláštního významu.

Nepřehlédněte: Proč spolupracujeme s firmou NEXT

01

2) POTŘEBUJI MĚNIT ZÁRUBNĚ?

Pokud máte ve vašem bytě ocelové vstupní zárubně, je pravděpodobné, že je nebude muset měnit a přímo do nich osadíte nové bezpečnostní vstupní dveře. Tato možnost se týká obvykle paneláků, kde v některých panelech jsou zárubně zality velice kvalitně. Pokud jsou ale původní zárubně slabé, poškozené nebo příliš křivě zazděné, je vhodné je vyměnit za nové. Náš technik Vám zdarma přeměří a posoudí jejich parametry a Vy tak můžete ušetřit dost peněz, času, prachu, rámusu a nepohodlí vůbec.

3) BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE  = OŠKLIVÉ DVEŘE?

Dávno ne! Doby, kdy bezpečnost domácnosti musela nutně znamenat kompromis pro Váš interiér, jsou naštěstí pryč. Pokud jste nadšenci designu a rádi se obklopujete oku lahodícími věcmi, tak ani v případě bezpečnostních dveří nemusíte zůstat pozadu. Jednoznačným hitem posledních let je bezfalcové provedení dveří, tedy takové, kdy jejich křídlo přímo lícuje se zárubní. Všechny ostatní komponenty, jako například panty, jsou ukryty uvnitř dveří a nic nevyčnívá do prostoru. Bezfalcové dveře přinášení nadčasový design a exkluzivní čisté linie, které si Váš interiér zaslouží. Také můžeme Vaše vchodové bezpečnostní dveře vyhotovit v provedení, které by ladilo s ostatním zařízením Vaší domácnosti. Nabízí se třeba velmi oblíbená a přírodně vypadající dýha, dále trendy nerez, lakovaný povrch, nebo moderní umělá pryskyřice. Interiérové dveře s variabilním designem je zase možné donekonečna přemalovávat a tapetovat podle toho, jakou máte zrovna náladu.

4) MUSÍM MÍT PROTIPOŽÁRNÍ DVEŘE?

Je Vaší zákonnou povinností mít vchodové bezpečnostní dveře do bytu s požární odolností. Na tuto vlastnost si vyžádejte certifikát a zkontrolujte, že je na něm uveden přesný typ dveří, které jste zakoupili. Každý byt je považován za požární úsek a Vaše bezpečnostní protipožární dveře chrání únikovou cestu ostatních obyvatel domu. Škody, které porušením této povinnosti můžete způsobit by nesplatili ani Vaši vnukové. Nenechte se přesvědčit prodejcem, že můžete ušetřit pár stovek a neriskujte miliónové náhrady škod. Více se dočtete ve stanovisku Hasičského záchranného sboru.

Nepřehlédněte: Staňte se členem KLUBU Free Architects

zfhgcvjbl

5) KOLIK ZAMYKACÍCH BODŮ ZVOLIT?

Zkušenosti ukazují, že pro vysokou odolnost dveří postačuje 20 až 30 zamykacích čepů. Platí ale samozřejmě, že čím víc, tím lépe. Doba, kdy bezpečnostní vchodové protipožární dveře do bytu měly 5 nebo 9 zamykacích bodů je pryč, protože jejich odolnost byla a je většině bytařů k smíchu. Mnohabodové zamykání dokáže mnohem lépe rozložit síly, které vznikají při páčení či heverování dveří, podobně jako deformační zóny u automobilu.

6) STAČÍ JEDEN NEBO DVA ZÁMKY?

Kvalitní hlavní zámek ovládá všechny zamykací body dveří, je jejich součástí a je chráněn v jejich konstrukci. Tomuto místu bezpečnostních dveří je věnována obvykle extrémní pozornost a mají ochranu speciálními kalenými prvky. Přídavný zámek přinese jediné zamykací místo ke stávajícím dvaceti až třiceti bodům a pro nové bezpečnostní dveře nemá žádný význam. Jeho použití je často kontraproduktivní, protože uživatelé se mylně domnívají, že zamčením přídavného zámku jsou zabezpečeni. Celé dveře ale zamyká pouze hlavní zámek.

Podle polohy bytu se až 90 % vloupání uskutečňuje přes vstupní dveře, menší množství okny a balkóny (v nižších podlažích a pod střechou). Proto jsou základem každého zabezpečení kvalitní vchodové bezpečnostní dveře. Pokud bydlíte v bytě, kde jsou reálně ohrožena i okna, je třeba použít mříže či bezpečnostní fólie na okna. Pro úplný klid je optimální elektronický zabezpečovací systém, který vhodně doplní mechanické zabezpečení. Více otázek a odpovědí na své dotazy naleznete na stránkách Next.cz

Dále by vás mohlo zajímat:

Najdi svůj styl!
Originální abstraktní obrazy do interiéru – Tereza Design
 

NEXT_logo_stredni-600x148

Komentáře