Duben 2012, Praha

Jak se staví sen – Kamenný interiér

Manželé Hauptmanovi, kteří návrh interiéru vyhráli, mají rozhodně vkus. Jejich prostorný obývák působí mile a hezky i nyní před proměnou. Pokoj je prosluněný, barvy interiéru jsou sladěné do béžových odstínů, na stěně několik kvalitních originálů z dob Semaforu. Mohli by tu v klidu poslouchat staré desky, pít kávu k báječné domácí bábovce a radovat se z vnoučat. Jenže vnoučat je nakonec víc, než se čekalo, rostou rychleji, než by všichni chtěli a pokojů v rodině je najednou málo. Samostatná kuchyň už je příliš velký luxus. Musí se přesunout do obýváku a z bytu 3+1 udělat 4+kk.

A proto si nás pozvali. Jenže místnost dost velká na obývák s jídelním stolem a minipracovničkou není dost velká i pro kuchyň. Navíc má jen jedno široké okno a dveře na nešikovném místě. Rozpraskané parkety se do kuchyně nehodí, nové rozvody včetně odtahu od digestoře musíme vést přes koupelnu, kterou naštěstí také čeká rekonstrukce v budoucnu. Nové kuchyňské spotřebiče, nové rozmístění nábytku a nové osvětlení interiéru si samozřejmě vyžádá projekt a nové rozvody elektřiny, vody a kanalizace.

 Při návrhu nového řešení pokoje jsme kladli velký důraz na styl a nadčasovost.

Vznikl vzdušný prosluněný prostor s jemnými barvami a solidními materiály. Kromě smetanových, béžových a čokoládových tónů (Farrow&Ball, Archive No. 227, London stone No.6, London clay No.224) doplníme hlavní pohledovou stěnu s knihovnou a televizí obkladem z extrudované břidlice od firmy WildStone, Brest ,Valencia.

Stejný obklad opatřený ochranným nátěrem použijeme i v kuchyňském koutu.

Nepřehlédněte: La Provence – 8. díl Příběhu snu (Jak se staví sen)

Na repasi, broušení a tmelení starých parket není čas. Nevyhověly by také větší provozní zátěži. Nechtěli jsme použít obligátní prkna kvůli výraznému dekoru korpusů kuchyňské linky. Potřebovali jsme světlý celistvý povrch a přitom solidní výraz. Zvolili jsme tedy plovoucí podlahu Quickstep, řadu Arte s dekorem kůže o odstín tmavší, než jsou smetanové sedačky. Patentovaný zámek Uniclic do spodních vrstev podlahy nepustí ani kapku vody, povrchová ochranou SkratchGuard odolá i kolečkové židli.

Moderní kuchyně se skládá z korpusů ve dvou liniích. Ke stěně je vedle úložných prostor umístěn dřez s myčkou, na pracovní desce orientované k oknu je varná deska. Korpus přechází v jídelní stůl, který je možné i odsunout. Při vaření bude tedy kuchařka vidět do prostoru i z okna. Horní skříňky na zadní stěně přecházejí do prostoru jídelny.

Světlo na stůl dopadá z boku, což je pro stolovníky optimální.

Stůl je ze stejného materiálu jako pracovní deska. Čalounění židlí ladí se sedačkami. Smetanová pracovní deska kuchyňský kout prosvětluje a výrazná kresba dřeva na korpusech působí živě.

Světlý nábytek v obýváku vyzní na pozadí syté čokoládové barvy a dokonce jsme použili i elipsu ve tvaru podhledu a na konferenčním stolku Virginia. Přináší do interiéru pohyb, obohacuje prostorové řešení o křivku.

Podhled pomáhá opticky oddělit zónu kuchyně.

Skrývá odtah digestoře i bodovky pro dostatečné osvětlení kuchyně. Podhled jsme nabarvili světlejším odstínem než strop ve zbytku místnosti, který tak vypadá vyšší.

Členění oken, radiátory, parapet i přizdívky se za barevnou plochou záclon úplně ztratí.

Stěnu s oknem scelíme lehounkými záclonami. Potřebujeme ji opticky zkrátit, proto tentokrát použijeme dvě barvy, které se budou v pruzích střídat. Nebesky modrá a bílá prostor zchladí a přidá na vzdušnosti. Dveře musíme přesunout více ke středu místnosti, aby bylo jednak blíže do kuchyně a vznikl prostor pro pracovní kout. Zvolili jsme posuvné dveře kvůli úspoře místa. Při návrhu knihoven jsme se  inspirovali designem 60.let, který je manželům tak blízký.

Abychom předešli širokým spárám mezi nábytkem a obkladem, osadili jsme na zeď nejprve exaktní šablony knihoven a kuchyňské linky, ke kterým se obklad přesně dořezal.

Nezapomněli jsme ani na přírodu. Za zády sedačky je skříňka na míru s dalším úložným prostorem. Propojuje kuchyň s obývákem, je tedy vyrobena za materiálů, které se objevují v obou těchto částech místnosti. Její horní část slouží jako truhlík pro bylinky. Hmota rostlin odděluje jídelní část od obýváku. Skříňka pak přechází v nízký stolek v rohu mezi sedačkami, který slouží jako další odkládací plocha. Časopis i ovladač na televizi budou vždy po ruce.

Natáčení předcházela důkladná příprava. Nejprve jsme si místnost zaměřili, udělali 3D model s dispozičním řešením, vybrali konkrétní prvky a materiály, celkové vyznění ověřila vizualizace. Vytvořit design interiéru, projekt jako podklad pro realizaci a předběžný rozpočet stavby normálně trvá několik týdnů. Pro Jak se staví sen to musí být hotové za několik dní. Jsme zvyklí mít vše pod kontrolou, proto ze stavby odbíháme do ateliéru, využíváme pracovní dobu dodavatelů na maximum, ale přesto musíme improvizovat. Na stavbě je často souběžně 10 řemeslníků, štáb a designér. Realita se mění před očima jak v animovaném filmu. Výherci dostanou skutečně celou realizaci včetně návrhu zadarmo. V praxi by taková rychlost nebyla možná a už vůbec by ji nikdo nezaplatil. Vděčnost výherců projevená právě při předání tohoto dílu byla dojemná. Patřili ke generaci, která ví, že nic není zadarmo, zázraky se nedějí a slovo „děkuji“ má význam.

Galerii obrázků naleznete na našich stránkách. Seznam použitých prvků a materiálů BUDE DOPLNĚN.

Mohlo by vás zajímat: Seriál Jak se staví sen

 

Komentáře