Květen  2011, Čerčany

Jak se staví sen – La Provence interiér

Kruh se uzavírá, historie se opakuje, nevstoupíš do jedné řeky už asi neplatí. Jsme zase v domku u hřbitova jako kdysi v Mohelnici. Návrh interiéru bude tentokrát snadný. Paní domu miluje Provence. Z oken obýváků hledíme do rozkvetlých luk. Místnosti, kde rekonstrukce proběhne, mají klasické rozměry s okny v ose, chybí jen trámové stropy. Zadání je také stejné – design interiéru obytného prostoru s kuchyní a jídelnou.

Stylový interiér prostě nemůže mít hladký rovný strop ze sádrokartonu.

Nabudu vás unavovat výčtem kroků, které nás dovedli k cíli. Uvedu raději pár základních pravidel pro Stylový interiér:

Nepřehlédněte: Teenage ložnice – 9. díl Příběhu snu (Jak se staví sen)

Strop může být klenutý, podbitý prkny nebo třeba malovaný. Pokud vám chybí, protože bydlíte v katalogovém domku se stropem z hurdisek, vyrobte si ho dodatečně, jen musíte respektovat konstrukční logiku skutečných trámů, aby nepůsobily trapně. Trámy z polyuretanové pěny už jsou opravdu moc.

Na podlahu rozhodně nepatří celoplošný koberec.

Prkna volte co nejširší, s hrubou strukturou, suky a přiznanými spárami. Skvělý sortiment pro tyto podlahy nabízí česká firma Esco z Radomyšle. Doporučuji jejich řadu Karel IV.

Můžete použít i kamennou dlažbu. Krásná je travertinová podlaha z desek s nepravidelným spárořezem. Když sáhnete po dlažbě, doporučím cotto. Vývoj šel nesmírně dopředu, nemusíte se bát „pizzeriového efektu“  českých interiérů 90.let. Například série Autentica od Atlas Concorde je rektifikovaná, spáry mohou být jen 2mm široké a má i větší formáty (50x50cm). Bez obav ji můžete použít i do moderního interiéru nebo do exteriéru.

Zapomeňte na vestavěné skříně a televizní stěny.

Stylový interiér se skládá ze solitérního nábytku, který je řemeslně zpracovaný alespoň ze tří stran. Má přiznané a propracované spoje. Je tektonický, přiznává nesené a nosné prvky (deska a noha stolu, lub, trnož). Má být umístěn v tradiční poloze (např. křeslo, lampa a stoleček u knihovny vedle okna) a má mít kolem sebe prostor. Obvyklou předsíňovou stěnu ve vstupní hale musíte nahradit klasickou skříní, lavicí a dřevěným věšákem.

Rozhodnutí, zda zvolíte tradiční nebo moderní interiér bude mít vliv na cenu interiéru i připravenost stavby. Více si o tom můžete přečíst ZDE. (Blog-Kdy si nechat navrhnout interiér)

Galerii obrázků naleznete na našich stránkách. Seznam použitých prvků a materiálů BUDE DOPLNĚN.

Mohlo by vás zajímat: Seriál Jak se staví sen

Komentáře