Letošní Miláno opět představilo mnoho novinek a stylů, kterými se budou ubírat interiéry v nadcházejícím roce. Měřítko této výstavy je neuvěřitelné a zachycení toho zásadního je tak velice těžké, i když v druhé polovině jsme si při procházení pavilonu říkali, nebyli jsme tu už? Toto už jsme viděli.

Trendy
Skandinávie stále letí. Severský design stále neurputně atakuje na smysly italských i ostatních designérů světa. Mnohdy tak vzniká hybrid mezi italským a skandinávským designem na jednom kousku nábytku.
Cihelný obklad není takové klišé. Zaznamenali jsme několik expozic, kde se celkem vkusně objevoval cihelný obklad a nešlo o žádný English cottage interiér. Jednou ze značek užívající cihelný obklad byla Devina nais s jejich koloniálním stylem. Kombinace těžkých rustikálních obrazových rámů a křehkých struktur skříněk vypadala opravdu výborně.
Co bude skrývat výplně sedaček? Hrubě vypadající materiály měkké na dotek. Baxter měl prezentaci plnou mobiliáře z nejlepší možné kůže. Kůže byla matná s proměnlivou barevností v ploše. Odřený efekt sedačkám velice slušel. Další značky vsadily na režné látky s příměsemi, které z pytloviny na první pohled dělají na dotyk úžasný materiál. U italských sedaček se pak užívalo jako dodekorování pletených textilií s až skandinávskými vzory. Vznikl tím takový skando-italský stylový koktejl.
3D látky kam jen oko dohlédne. Jestli v minulých letech byly 3D prošívané látky s výplněmi k vidění ojediněle, letos měl snad každý z výrobců alespoň jednu sedačku s takovou látkou. Ať se jednalo o čtverce, kosočtverce, kroužky nebo jiné polygony, tyto látky vytvářeli na sedačkách úžasný detail. Používali se jak na celé sedačky, tak i na jejich část v kombinaci s dalšími látkami různých barev a tónů.
Barvy 2015. Asi každého zajímá, jaké barvy se objevovali na veletrhu nejčastěji, jak budeme “malovat” naše interiéry? :) Snad nikoho nepřekvapí, že se jedná o tlumené barevné odstíny. Žádné mint, tyrkys, kanárkově žlutá, ne! Velmi často se objevovala tlumená blankytně modrá, olivově zelená či petrolejová zeleno-modrá. Z teplejších odstínů pak i tlumená hořčicově žlutá či bordeaux.
Příroda v interiéru. Tak jak skandinávský styl útočí na trendy v interiérech s prvky ze dřeva pěkně opracovaného, tak spousta značek nabízí mobiliář a nábytek ze dřeva přírodního s hrubými detaily. Příkladem na všechny je například Riva 1920, která měla nejpůsobivější prezentaci z obyčejných palet a nejnápaditější solitéry v celých kompozicích. Každá druhá značka pak měla stoly s deskou ve tvaru fošny uříznutého z právě padlého stromu. Vždy se však nejednalo o pravý kus dřeva, mnohdy bylo užíváno dýhy a sendvičových materiálů s nákližky na hranách. Výsledný efekt však vypadal k nerozeznání.
Styly. Na veletrhu bylo k vidění celá řádka stylů. Samozřejmě od klasických, které jsme spíše přecházeli až po ty minimalistické. Hned po klasických stylech byl nejrozšířenější tzv. Contemporary style (Cattalan italia, ). Na druhé místě v množství vystavovatelů byl Italský style hned atakovaný Skandinávským stylem a zhruba ve stejném poměru pak byly Industriál (Cattalan italia), Conceptual (Casamania, Erba, Riva 1920), Natural style (Riva 1920) a Hippie style (Twils, Desigual, Missoni home).
Diesel měl vytvořenou selekci několika značek do hotových kompozic interiérů. Jejich výběr ladění do industriálního designu vypadal velice dobře a “Diesel style” je velice dobře zapamatovatelný a pro mladého člověka i líbivý.
Euroluce 2015. Souběžně probíhající výstava svítidel opakující se jednou za dva roky letos nabídla širokou nabídku designových svítidel. Velkým překvapením pro nás bylo zastoupení cca 25% rádoby stylových křišťálových lustrů, které v mnoha případech dost hraničili s kýčem. Kombinace umělé svíčky, závěsoviny, plastu a broušených kapek na jednom lustru byl hodně silný odvar.
K vidění byla široká nabídka architektonických svítidel od Vibie, Deltalightu, Oty a dalších.
Designová svítidla jako například Foscariny trochu zklamala svým zpracováním. Svítidla jsou to moc pěkná, avšak kde hrozí slepování plastu ze dvou kusů, může se spolehnout, že bude vidět. Našly se však i kousky s precizním zpracováním. Od Foscariny nejlépe vypadala svítidla z edice pro Diesel.Více fotografií z veletrhu v Miláně naleznete na našem pinterestu.
Mohlo by Vás dále zajímat téma: Reportáž z veletrhu nábytku Decoland 2015 nebo Italský styl v interiéru.

Komentáře