BACKTOSTOOL

Návod jak si vyrobit vlastní DIY betonovou stoličku ze sady Instantstool

Nemáte ještě svou vlastní betononovou stoličku? INSTANTSTOOL je sada věcí, které na její výrobu potřebujete. Navazujeme tak na workshopy BACKTOSTOOL i stále rostoucí pouparitu tohoto bytového doplňku. Stoličky si nyní můžete vyrobit nejen v atelieru Free architects, ale také doslova instantním způsobem u sebe doma.

Jak postupovat?

1) BETON
Nejprve připravíme betonovou směs. Přímo v kyblíku (1), který poslouží jako forma, rozmícháme suchou cementovou směs (4) s přibližně 0,75L vody (3). Vodu lijeme na směs za stálého míchání přiloženou lžící (2).  Vzniklý beton důkladně promícháváme. U dna kyblíku mohou zůstávat nepromísené kousky. Když se ujistíme, že směs je rovnoměrně promíchána, uchopíme kyblík oběma rukama za okraj a jemně s ním pohybujeme ve směru a protisměru hodinových ručiček. Betonová směs tvoří bubliny a jemným pohybem je můžeme odstranit. Směs vytvoří na dně kyblíku vrstvu 50-55mm.

TIP: Při použití méně vody bude beton obsahovat více bublin a naopak. 

2) NOHY
Beton máme připravený v kyblíku a nyní si připravíme dřevěné nohy (6). Na jednom konci je kulatina nohou jemně obroušená a tento konec nepatři do betonu. Na opačné straně je rovný řez a zde zavrtáme vruty (5). Vruty slouží proti vypadávání nohou z betonu po jeho úplném zaschnutí. Do každé nohy patří dva vruty. Zašroubují se proti sobě přibližně 1,5-2cm od konce kulatiny. Při šroubování vrutů doporučujeme pracovat opatrně, aby se kulatina nerozštípla. Vlasové trhliny ve dřevě jsou však možné a nevadí. Nyní bychom měli kyblík s betonem umístit někam, kde nebude následujících 48-36 hodin překážet a nikdo s ním nebude hýbat. Nohy opatrně vnoříme do betonové směsi tak, aby se celé vruty skryly a zároveň se noha nedotkla dna kyblíku. Pro jistotu si lze tužkou na nohy udělat značky cca 3-4cm od konce tyče. Na vnitřní straně kyblíku si připravte malířskou izolepou značky po 120° a o tyto značky nohy lehce opřete. V betonu doporučujeme nohy umístit přibližně 5-10cm od stěny kyblíku. Pro zvýšení přesnosti použijte po zasunutí nohou do betonu přiloženou kartonovou šablonu (7).
Nyní je potřeba ponechat beton hydratovat nejméně 48hodin. Úplné pevnosti betonu je dosaženo po 28dnech. Naše zkušenost je taková, že po týdnu je již stolička použitelná, nicméně obsahuje stále hodně vlhkosti. Proto její povrchové úpravy např. lakování nebo barvení doporučujeme provádět až po těchto 28 dnech. Neurychlujte tuhnutí betonu blízkostí topení apod. Nerovnoměrné rozložení tepla v okolí kyblíku může způsobit prasknutí sedáku již ve formě.

TIP: Chcete-li, aby dřevěné nohy nenatáhli z betonu vodu. Nalakujte konec kulatiny předem bezbarvým lakem na dřevo.

3) VYJMUTÍ Z FORMY
Stolička je připravená na další kroky nejdříve po 48-36 hodinách. Okraj kyblíku opatrně oběma rukama deformujeme. Jemným pohybem uvolníme betonový sedák od povrchu formy. Je to okem patrný jev. Když takto uvolníme celý obvod stoličky, celou věc obrátíme vzhůru nohama. Stolička nyní stojí nohama na zemi a kyblík by měl jít opatrně sundat pohybem nahoru. Nedoporučujeme manipulovat silou nebo si dopomáhat páčením za jednotlivé nohy. Dokud není beton zcela vyzrálý, může dojít k vylomení nohy nebo prasknutí sedáku. Při vyjmutí z formy je na prvním místě opatrnost a trpělivost před silou a rychlostí. Na spodní straně stoličky, dříve to byla hladina betonu se během hydratace vytvořila vrstva minerálních solí, které lze po vyschnutí oprášit smetáčkem nebo odstranit vysavačem. Povrch stoličky lze dodatečně impregnovat různými přípravky od obyčejného bezbarvého laku ve spreji po hloubkovou penetraci betonu. Stolička bez povrchových úprav je určena výhradně do vnitřního prostředí.

TIP: Konce nohou lze nabarvit vaší oblíbenou barvou.

4) INSTANTSTOOL SADA

[1] Kyblík-forma
[2] Lžíce na míchání betonu
[3] Nádobu s vodou 0,75L
[4] Cementová směs Weber
[5] Vruty do dřeva 6ks
[6] Dřevěné nohy 3ks
[7] Kartonová šablona

5) GALERIE FOTEK

 

Komentáře