Oslovila nás naše fanynka z Facebooku s tím že má krásné bydlení. A to rozhodně má! Proto jsme se rozhodli ji trochu vyzpovídat a ukázat ho i Vám ostatním.

Prozradíte nám více o vaší rodině?

Jsme novomanželé Tomáš a Yveta, máme jednoho dvou a půl letého synka Mikoláše a každým dnem čekáme druhého. (Synek Barnabáš se před Velikonoci narodil :)) Do rodiny také patří dvacetiletý Tomáš, který s námi ale už nebydlí.

Proč a kdy jste se rozhodli pro rekonstrukci?

O novém bydlení jsme především začali uvažovat kvůli nedostatku prostoru. Máme dvoupokojový byt v Praze, ale už nám začínal být malý. Když jsme začali hledat, tak jsme věděli, že chceme ven z Prahy. Jelikož bydlení poblíž Prahy se nám ani po větším shánění stále nelíbilo, tak jsme využili nabídky mých rodičů. Ti nám umožnili využít neobytnou půdu domu v Hostinném v Podkrkonoší, kde žijí. Slovo dalo slovo a skoro před dvěma lety jsme začali budovat a to jen víkendově a svépomocí.

02

Podle čeho jste volili tento styl bydlení?

Nejprve jsme chtěli budovat ve stylu provance a francouzského venkova, jelikož se jedná o podkroví, tak to k tomu samo vybízelo. Postupně se to začalo stáčet jiným směrem a to přímo do stylu industriálního, možná trochu nordic a skandinávského. Dopředu jsme to neplánovali, prostě nám to tak samo přišlo nejlepší, nebo se nám to v daném nejvíce líbilo a opravdu úžasně se zde bydlí. Inspiraci jsme čerpali různě z webu, také z cest ze severských států.

Neznáte svůj styl a potřebujete poradit? Zahrajte si náš stylový kvíz.

04

Podle čeho jste určili dispozici?

Dispozice bytu byla tak nějak daná, pevně dané schody, komín, okna a svorníky nám celkem rychle rozkryly, jakou dispozici budeme volit. Jen jsme obětovali ložnici, aby děti měli velký dětský pokoj a do budoucna se pokusíme propojit podkroví s prvním patrem a tím celý byt zvětšit. Zatím to nepovažujeme za nutné, gauč v obývacím pokoji je dělaný manželem, koupili jsme kvalitní matraci na míru 190×220 cm, tak aby byl využitelný, jako plnohodnotné lůžko a navíc jsme jednu manželskou postel umístili i do dětského pokoje, abych mohla být blíže dětem, dokud nás budou plně potřebovat.

Využili jste služby odborníků, nebo jste vše zvládli sami?

Téměř celé bydlení jsme si vybudovali sami, tedy můj muž s pomocí syna Tomáše, mého otce a jiných mužů v rodině. Co muž nedělal, byly pouze instalatérské práce a topení do celého domu, rekonstrukce povrchu střechy, osazení kuchyňské desky a tesařiny (osazení nosných trámů). Jinak dělal veškeré zateplení, elektriku, podlahy, stěrky, pokrytí palubkami, výrobu šaten, osazení a systémy dveří, schodiště, kuchyň a některý nábytek.

03

Ve kterých obchodech jste nakupovali a jaký byl rozpočet?

Nakupovali jsme v hobby marketech OBI, HORNBACH, CASTORAMA. Designové lampy jsou z BUTTLERS, doplňky z H&M home, KIK, JYSK, PEPCO. Také jsme navštívili malé místní obchůdky, bazárky a antikvariáty. Jinak jsme využívali i věci, které se přímo pro ten účel nepoužívají, jako např. tištěné spoje místo obkladů v koupelně, sklo za sporákem ze starého výtahu…

Rozpočet nebyl, ale patro vč. střechy, topení do celého domu a některých úprav na domě vyšlo na cca 1.400.000,- z toho jsme si brali půjčku 500.000,-

Nepřehlédněte: Staňte se členem KLUBU Free Architects

Komentáře