Plánujete vymalovat byt či jen pokoj a nevíte si rady jaké barvy vybrat? Nemějte z toho těžkou hlavu. S našimi čtyřmi kroky zvládnete malování levou zadní.
1. krok – Inspirace
Jsou lidé, kteří si vezmou na pomoc architekta nebo designera. Takové služby jsou nákladné, a tak mnozí si raději barvy vyberou sami a hledají inspirace na internetu, v časopisech a všude, kde to jde. Většinou při hledání cílí přímo na hotové interiéry. Na nich jsou vidět užité barevné odstíny a jejich kombinace na stěnách. Bohužel fotky mohou zkreslovat a mohou být zkrášlené.
Nepřehlédněte: Jak zařídit byt na dva roky
Buďte odvážnější, dejte si na barvách záležet. Určitě je plánujete pár let na stěnách nechat. Skvělou inspirací mohou být fotky z historických měst, přírody, odkudkoliv. Najděte si fotografie, které mají atmosféru a působí na Vás dobře svojí barevností. Z takové fotografie pak není těžké určit barevné tóny, které ji tvoří. V galerii pod článkem naleznete hotové barevné inspirace, kterých je plný Pinterest.
Svoji fotografii můžete vložit do online nástroje PaletteFX, který vám fotografii na jednotlivé barvy rozloží. Pak už stačí vybrat základní akord, na kterém se celý koncept výmalby pokoje postaví.
2. krok – Barvy a pigmenty
Pro naše klienty chceme vždy jen to nejlepší. Z toho důvodu pracujeme s barvami Farrow&Ball. Jsou to barvy, které obsahují oxidy kovů jako pigmenty. Každá barva se skládá z několika barevných složek, takže v interiéru dobře ladí. Jejich nevýhodou je trochu větší cena, jeden pokoj vyjde zhruba na 9.000,- Kč. Odstíny barev mají však zdaleka nejlepší.
Typ: Barvy vybírejte vždy s půjčenými vzorníky doma. Malý vzorník 2×4 cm vám neukáže, jak se bude barva chovat, zajistěte si větší vzorník, ideálně minimálně formátu A5.
Ze zkušenosti mají nejlepší barvy jak Farrow&Ball na Karlštejně, tak můžeme s čistým svědomím doporučit i Domu Aurea, kde vám podle foto-spektrometru namíchají barvu z jakéhokoliv vzorníku.
Asi poslední věc, kterou bychom tu chtěli dělat je hanit něčí práci, avšak Primalexu se vyhněte. Je to barva, která se loupe a ničí nervy malířům i lidem, kteří si malují doma sami. Před malbou zeď naimpregnujte a po zaschnutí naneste základovou bílou barvu. Doporučujeme Master, Jupol nebo Farrow&Ball (která je z doporučených jako podkladová zbytečně drahá). Na ní pak naneste malbu s kvalitními pigmenty (ideálně Farrow&Ball) dle vašeho výběru alespoň ve dvou rovnoměrně nanesených vrstvách. A je vymalováno.
3. krok – Kombinace
Barvy v interiéru se ladí velice podobně jako tóny v akordu. Společně musí fungovat. Ověřeným počtem pro kombinaci barev jsou tři základní složky. Přičemž tyto barvy by vzájemně měly mít nějakou vazbu. Dobré je první dvě barvy vybrat z jedné barvy o různých tónech tmavosti a k ní dát kontrastní barvu buď neutrální nebo opačnou.
Vylaďte barvy pomocí Adobe Kuler s různými pravidly pro kombinování. Bezpečnou cestou je jistě pravidlo pro „doplňkové“ barvy.
Čeho se chytit při volbě barev? Máte-li podlahu, kterou nehodláte s výmalbou měnit, a to jakoukoli, není od věci ladit výmalbu právě k ní. Buk půjde spíše do červena, stejně jako třešeň nebo modřín. Dub pak půjde spíše do žluta. Vyplatí se pak první dvě barvy ladit k podlaze. Pokud máte výrazně barevnou sedačku, ke které by se další barva do třetice nehodila, třetí malbu nechte neutrální nebo nechte barvy pouze dvě.
ANKETA: Vyberte si, k jaké z podlah chcete vybrat vzorkovnici konkrétních materiálů vyladěnou do posledních detailů. Vše včetně doporučených obkladů a dalších doprovodných materiálů. Anketa ZDE.
Bílá barva v interiéru? V mnohých diskuzích je čítáno, že se architekti asi domluvili, že všechny interiéry jsou bílé a studené. Z naší zkušenosti čistě bílou barvu nedoporučujeme. V interiéru funguje špatně a u ostré bílé působí studeně a neútulně. Bílou doporučujeme vždy lomenou třeba do odstínu béžové.
4. krok – Kam jaká barva
Každá místnost má jiné světelné podmínky a tomu by se měla přizpůsobit i výmalba. Stěny naproti oknům je lepší malovat tmavšími barevnými odstíny. Stěny s okny doporučujeme malovat světlými barevnými odstíny, protože na ně dopadá pouze odražené světlo z interiéru a by působily by ještě tmavěji.
Stropy z většiny případů doporučujeme světlé, lomenou bílou.
Sloupy, krby, průvlaky, trámy, snížené podhledy – co s nimi? Pokud by členění pokoje pomohlo namalování třeba sníženého podhledu nebo průvlaku s trámem, pak se je nebojte barevně odpojit od zbytku místnosti třeba tmavším odstínem. Nikdy však jen jednu jejich plochu, ale celý jejich objem. Inspiraci najdete i v našem videu – Interiér dřevostavby
Malovali jste nedávno? Jak jste vybírali barvy? Pomohl by Vám tento článek, kdybyste ho četli před malováním?