Před několika dny náš kolega architekt Martin Poledníček navštívil výrobu svítidel Brokis. Na toto téma jsme mu položili několik otázek.

Brokis, když vůbec netuším co si pod tím představit, co to je?

Brokis, jak ho vnímám já, je firma zabývající se výrobou svítidel. Tedy vývojem a výrobou. Mají svoje nápady, které se snaží realizovat a nabízet na trhu.

Nepřehlédněte: Industriální styl
Odkud je znáš? Kde jsi je viděl poprvé?

Vzhledem k tomu, že už to nějaký pátek je, tak těžko říct, kdy to bylo poprvé, co jsem firmu zaregistroval. Mnohokrát jsem ji viděl na různých výstavách, na Designbloku a podobně. Na posledním designbloku měli vystavené svítidlo s matovaným skleněným širmem v antracitové barvě. Do teď si to světlo pamatuji, vypadalo výborně.

Jaký druh svítidel nabízejí?

Nabízejí interiérová domácí svítidla. Asi by se v některá z nich dala použít i do komerčních prostor, ale to jen zřídka. Jedná se o livingová svítidla. A to velice povedená.

Jaké nejzajímavější kusy mají v nabídce?

brokis_memory

Snad první svítidlo, které jsem od Brokisu poznal bylo Memory. Jedná se o skleněné stropní a nástěnné svítidlo ve tvaru nafukovacího balónku. Světlo je neuvěřitelně popisné svým tvarem, avšak si zachovává důstojnost a nebál bych se jej použít i v interiéru pro dospělé. Do dětského pokoje to je jako dělané.

Další z oblíbených světel je Free Shadow Set, což je soustava pěti svítidel zavěšených na textilních kabelech. Úžasná je jeho variabilita. Světlo se věší na strop pomocí háčků a zauzlovaných oček na textilním kabelu jednotlivých žárovek. To světlo je opravdu úžasné.

 

Typ: Svítidlo Brokis Memory se výborně hodí do dětských pokojů. Jejich použití v několika barvách a velikostech rozehrají každý dětský pokoj. Nebojte se použít také jeho nástěnnou variantu.

Bylo v dílně vidět nějaké prototypy? Nechali nahlédnout pod pokličku připravovaných svítidel?

V části dílny, kterou jsme navštívili zrovna velké množství prototypů svítidel neměli. Jedno ze svítidel, které prezentovali už před nějakou dobou tam měli rozpracované, není ještě k expedici, ale veřejnost už s ním seznámena byla. Pokud někde mají rozpracované prototypy, pak jsme je neviděli. Dílny se však v současné době snaží rozšířit. Staví si novou výrobní halu, aby mohli uspokojit stále narůstající se počet poptávek v kratších termínech než mají nyní.

Nepřehlédněte: Jak zařídit byt na dva roky
Jakou mají úroveň zpracování?

Design mají na starosti vybraní čeští i světoví designéři. Skláři jen potvrzují kvality tohoto tradičního českého řemesla a na vývoji a konstrukčních detailech se neustále pracuje. Vymýšlejí se kvalitnější zdroje, materiálové varianty atd. Zpracování je jedním slovem precizní.

Ceny. To dnes řeší každý, zvláště pak poměr cena/výkon. 

Dnes se svítidla od Brokisu víceméně rovnají ruční práci a tomu také odpovídají ceny. Než svítidlo opustí prostory výroby, musí být několikrát otočeno v rukách mezi jednotlivými technologickými postupy. Tím, že se dělají prakticky na koleni je jejich cena poměrně vysoká. Oblíbené svítidlo Brokis Free Shadow Set stojí okolo 25 tisíc. Má však 5 světelných zdrojů, takže to není žádný prcek. Snad se ceny zlepší po zvýšení kapacity výrobní linky.

Jak často s nimi ve svých projektech pracuješ a proč?

Samozřejmě záleží projekt od projektu. Těžko by se taková svítidla obhajovala v obchodech se šperky. Na druhou stranu v bytových interiérech a rodinných domech jsou na místě a téměř v každé variantě řešení livingového interiéru se takové světlo objeví.

Jak na tebe celá firma působila?

Brokis je dnes již známá firma jejíž výrobky získaly řadu ocenění za design. O to více mě překvapilo rodinné prostředí přímo ve fabrice. Na první pohled je zřejmé, že se zde preferuje kvalita před kvantitou. To může přinášet pro koncového zákazníka i jistá negativa. Jako příklad bych uvedl nové svítidlo Capsula, které bylo představeno v roce 2013, ale vzhledem k pilování technického řešení do detailů, vývoji vlastního zdroje atd. přichází do prodeje prakticky až v této době. Kdo si ale počkal, nebude jistě zklamán.

Kvalitní řemeslo skloubené s tradicí českého sklářství to vše s tváří světového designu. To je pro mne Brokis.

Pokud vybíráte nová světla do kuchyně a chtěli byste poladit i zbytek interiéru, neváhejte nás kontaktovat.

Dále by vás mohlo zajímat:

FAQ – Neustálé otázky kladené architektům

Zeptejte se architekta

Mime prague – divadlo které nezklame

Komentáře