Mnoho lidí v dnešní uspěchané době, přeplněné technickými vymoženostmi, začíná inklinovat k navracení přírody do jejich životů. Jsou tak vytvářeny parafráze stylů interiérů, kde důležitou roli hrají přírodní materiály nebo jejich věrné kopie. Jedním z nich je kámen. Jak kámen funguje v interiéru a jak je dobré s ním pracovat si popíšeme v následujících řádcích.

Když se řekne použití kamene v interiéru, každý si pravděpodobně představí něco jiného. Většina, dovolím si odhadnout, však zůstane u použití lámaného kamene do proužků. Pro lámání kamene se nejlépe používá břidlice. Díky její lámavé struktuře vytváří zajímavé povrchy a díky rozměru kousků okolo 3×15 cm není tento kámen ani drahý i v přirozené variantě. Je však antracytově černý, takže jej každý u sebe doma neskousne. Firma Wild stone toto vyřešila po svém. Jsou dlouholetým výrobcem a dodavatelem imitace kamene. Vytvořili tak široké portfólio umělých kamenů za rozumné ceny. dokáží tak uspokojit poptávku po různých obkladových kamenech do různých stylů interiéru.

Nepřehlédněte: Zařizujeme dřevostavbu

Jak bylo naznačeno, u kamene rozlišujeme několik parametrů. Měřítko, malé kusy skládané do celků (na celé stěny) nebo velké kusy, kde na celou stěnu se vejdeme s pár deskami takového kamene. S velikostí přírodního kamene nám také dramaticky roste cena. S tím přichází  další parametr. Přírodní vs. umělý. Pokud si například do koupelny chceme dopřát velkoplošný travertin nebo břidlu, pak není nic jednoduššího než sáhnout po její imitaci. Ve vstupní hale na podlaze také dobře poslouží umělý mramor, stejně jako jeho přirozená forma. A nemusí se jednat o jeho variantu s výraznou kresbou, která je oblíbená spíše u klientů z východu.

U velkoplošného kamene je důležitým faktorem také kresba, textura. Mramor známe pro svoji výraznou kresbu vytvořenou lety působení vysoké teploty a tlaku. Naproti tomu žula nebo vůbec břidlice nemají kresbu zdaleka tak výraznou a v našich končinách jsou tak mnohem oblíbenější. Působí v interiéru plošněji, díky čemuž se s nimi pracuje po designové stránce jednodušeji. Velké formáty mají výborně zpracované italské keramičky jako je Florim a jejich značka Magnum či keramička Iris, jejíž velkoformáty mají unikátní technologií výroby k přírodnímu kameni nejblíže. Tyto a další druhy umělých kamenů jsou k vidění na showroomu koupelnového studia ProCeram na pražském Zličíně nebo v Plzni. Výhodou umělých velkoformátových kamenů je rozměr, jehož nejsme z přírody schopni dosáhnout, dále pak váha, kde díky několika milimetrům je značně lehčí než přírodní varianta a samozřejmě nižší cena.

Kámen bude v interiéru velice dominantní prvek. Ať už svojí kresbou, strukturou nebo barvou. Doporučujeme tak s ním pracovat umírněně. Zvláště pak, pokud nechcete bydlet dalších několik let v krematoriu ze zeleného mramoru. Pracovat s ním jako s uměleckým dílem vloženým do niky nebo z něj vytvořit příčku v prostoru, lamelu, která napomůže členění prostoru, je jistě bezpečná cesta.

Při kombinování kamene je nutné být opatrný s čím se kombinuje. Pokud máme výraznou kresbu kamene, pak bychom k němu neměli dávat kresbou výrazné dřevo, protože by se s největší pravděpodobností vzájemně tloukly. Na druhou stranu, pokud použijeme lámanou břidlici v páskách (s prostorovou strukturou) lepených na stěnu, můžeme si dovolit medovou dubovou podlahu. Rustikální zpracování obou materiálů se bude příjemně doplňovat a černá břidlice k medové barvě dubu bude vypadat výborně. Následně je třeba zvolit správný poměr užití kamene a například malby, aby materiály ladily v prostoru v plynulém rytmu, kompozici a harmonické barevném akordu.

Velkoplošné kamenné obklady se u nás v obytných místnostech příliš nenosí. Do koupelen jsou však úžasné. Díky naprosté minimalizaci spár a široké nabídce textur umožňují opravdu nekonečné možnosti kompozic a kombinací kaneme. Pevně věřím, že například bílý mramor se s novými sériemi dlažeb Impronty stanou hitem českých stylových koupelen.

Chcete rekonstruovat byt či postavit dům? Neváhejte nás kontaktovat.

Dale by vás mohlo zajímat:

Kamenný interiér
La Provence interiér

Komentáře