Nevíte, kde přesně leží hranice mezi vintage a retro stylem? Věřte, že ani my jsme v tom donedávna neměli úplně jasno. Nejde totiž o dvě jazyková synonyma pro věc staršího data, ale dva různé významy. Na jarní výstavě Alfonse Muchy v Bratislavě jsme oslovili dva starší americké novináře, aby nám v tom učinili jasno. Nejenom proto, že obě slova jsou původem z angličtiny.

Jaký je rozdíl mezi vintage stylem a retro? Tak především vintage se vždy rovná kvalita. Kvalita, která časem zraje a získává na hodnotě. Vintage je starý Jaguár E type nebo třeba Eames chair. Vintage může být i dobré víno. Je to tedy pojem kvality původu a zrání. Je to vše, co obstálo ve zkoušce času. Naproti tomu retro může být prakticky cokoliv staršího data a rozhodně to není parametr kvality. Do retro stylu se mohou zařadit i některé dobové nepopulární věci jako třeba staré známé papírové tapety v paneláku. Řekněme, že i Kofola je více retro než vintage.

Nepřehlédněte: Skandinávský styl

Vintage nábytek pochází z nějaké určité doby a zachoval se dodnes. S největší pravděpodobností prošel repasí kvůli ranám, které v něm zanechal zub času nebo zub roztoče. Takový nábytek tedy nejčastěji můžeme vidět na hradech a zámcích, kde má záchrana takového nábytku smysl. Dobrým příkladem jsou i mladší kvalitní dochované interiéry např. vily Tugendhat apod. Nejeden milovník historie by si přál mít doma viktoriánskou jídelní sestavu. Je to nábytek, který za vynaložení prostředků na drahou repasi stojí. Repasovat starý příborník nebo kredence je také v pořádku. Repasovaný umakartový nábytek by se také nazýval vintage. Kdo by však takovou blbost dělal, pokud by vyloženě nemusel?

Stylová replika, nebo jak s oblibou říkáme, stylovky. Co to je? Na dnešním trhu se lze setkat s řadou věcí, které jsou nové, uměle postaršené, stylově patří k určité době nebo kultuře. Nelze je ignorovat. Jsou prostě tady. Jak se k nim postavit? Jak je používat? Firmy Black Ox, Snel, Donate, Anglická sezona nebo třeba MaMaison se zabývají dovozem a výrobou stylových věcí. Krásné doplňky nabízí také Bella rose, Apropos a Almara shop.  La natura zase překvapí i krásným nábytkem. Stylová replika nám pomůže všude, kde potřebujeme vytvořit stylově ucelený interiér a nemáme dostatek originálních „dílů“. I repliky mohou být kvalitní a není ostuda je použít. Existuje i nepsaná pravda, že staré věci mají svého ducha i otisk předchozích majitelů. Kdo je na to citlivý, může mít s takovou starožitností někdy problém. I zde pomůže stylová replika. Rada na závěr? Važte si těch starých věcí, které mají hodnotu, zbavte se krámů a vyhněte se kýči.

Typ: Pokud už máte doma vintage nábytek, dotvořte takový interiér autentickými materiály. Staré dřevo například prodává LuxWood. Atmosféra takového vintage interiéru je pak dechberoucí.

Retro je tedy všechno ostatní co svým vzhledem odkazuje na doby dávno minulé. Může vypadat jako nábytek ze zlatých osmdesátek, ale většinou se jedná o soudobou repliku, mnohdy s vlivem dnešního designu. Kdo by neznal brýle Wayfarer. Dnes je nosí kde kdo, protože se nosí osmdesátky, ale je to čisté retro. Málokdo může říci, že si uchoval brýle z takového období.

Retro nese stopu dnešní doby. Důležitý je fakt, že se jedná o výrobek dnešní doby. Většina současných designerů vloží do tvorby takového produktu kus sebe sama a zkříží ho s momentálně všudypřítomným minimalismem. V tom lepším případě má retro to nejlepší z minulosti i současnosti.

Podívejte se na kouzelný Provence vintage dům na našem webu.

Máte doma nějaký cenný vintage kousek po Vašich pra-prarodičích? Rozeznáváte v dnešní módě a interiérech historické styly?

Dále by vás mohlo zajímat:
Provence styl
Trendy úpravy bytu v paneláku

Komentáře