Architektura staveb navržené biofarmy v sobě odráží atmosféru skotského venkova, odkud si bere inspiraci. Budovy jsou na první pohled hrubé a jsou připraveny odolávat nepřízni severského počasí. Uvnitř jsou ale naopak útulné a vyhřáté žárem krbů. Prostory nejsou velké, ale to proto, aby se daly snáze vytopit. Okna také nejsou zbytečně velká a vytváří uvnitř intimní atmosféru bezpečí a klidu. V architektuře se odráží principy, které fungují po staletí, tak proč je měnit.

Nepřehlédněte: Moderní dům v lese.

Stavby domu a stodoly vytváří soukromý dvůr krytý ze zbývajících dvou stran lesem a vzrostlou zelení zarostlé meze. Stodola plní funkci větrné bariéry proti západním větrům a také odděluje soukromý dvůr od výběhu pro slepice, nacházející se na jihozápadním okraji pozemku. Stavba domu je orientována tak, aby přijímala okny jak východní tak západní slunce a je usazena co nejdále od lesa, aby přijímala také co nejvíce slunce z jihu. Čelní fasáda domu je zároveň orientována čelem přímo k příjezdové cestě. Zemědělský dvůr je ohraničen nízkou zídkou z přírodního kamene oddělující částečně farmu od pastvin pro ovce. Nedaleko farmy je ve stínu lesa umístěna salaš poskytující přístřešek pro ovce a sloužící zároveň při jejich stříhání.

Dispozice domu:

Dům je přirozeně zónovaný na veřejnou část v přízemí tvořenou reprezentativním vstupem s kapacitní šatnou, obývacím pokojem, prosluněnou jídelnou a samostatnou kuchyní se spíží a prádelnou. Na kuchyň a jídelnu navazuje zimní zahrada sloužící zároveň pro domácí práce a rovněž jako filtr při vstupu do domu ze dvora. Ve vazbě na zimní zahradu a kuchyň bude na zahradě venkovní letní sezení.

Z prostorné haly se schodištěm je přístup do suterénu, kde se nachází vinotéka, odpočinkový prostor a wellness s prostornou saunou. V suterénu jsou dále samostatné WC a technická místnost.

V soukromém patře je pak pracovna s přístupem z haly a zároveň i z ložnice. Κ ložnici přiléhá šatna. Prostorný dětský pokoj v patře je možné rozdělit na dva menší ale stále komfortní pokoje s oddělenými vstupy. Samozřejmostí je v patře samostatné WC a koupelna.

Autorem projektu Ing. arch. Tomáš Podrázský,přečtěte si také o architektuře a designu horské chaty.

 

Dále by vás mohlo zajímat:

Moderní dům v lese

Stylový rodinný dům bazalky a tymiánu

Skandinávský styl

Statek nedaleko Bruselu

 

 

Komentáře